Saulės energijos naudojimas bute

Butų gyventojai, norintys sutaupyti ir vis dažniau susimąstantys apie tvaresnės aplinkos kūrimą, renkasi naudoti saulės energiją. Daugelis mano, kad dėl atskiro savo namo stogo neturėjimo saulės energijos naudojimas – neįmanomas, todėl susiduriama su įsitikinimu, kad butų savininkai negali rinktis aptariamojo energijos naudojimo savame būste. Tačiau išeitis yra – butų gyventojai gali naudotis saulės energija iš nutolusių elektrinių, įrengtų „saulės parkuose“. Tai toliau nuo buto esančios vietos, kuriose iš saulės energijos pagaminta elektros energija tiekiama į butą, naudojant elektros skirstomuosius tinklus.

Svarbu paminėti ir tai, kad įsigyti ar išsinuomoti saulės elektrinės dalį gali tik nekilnojamojo turto savininkas, būsto nuomininkui tokia galimybė nėra suteikiama. Kito žmogaus vardu (net ir sutuoktinių atveju) saulės elektrinės dalies įsigijimas ar nuoma taip pat nėra galima.

Jei įsigiję ar išsinuomoję saulės elektrinės dalį nuspręsite pakeisti gyvenamąją vietą, turėsite dvi galimybes: pirma, jei norėsite elektrinę pasilikti sau, reikės priskirti ją naujam adresui; antra, su naujo buto savininko sutikimu, galėsite parduoti būstą kartu su saulės elektrinės dalimi.

Kodėl verta rinktis saulės elektrinę?

Norintiems rinktis nutolusios saulės energijos elektrinę, dažniausiai, pateikiami tokie argumentai, skatinantys teigiamą gyventojų apsisprendimą: visų pirma, tai ilgalaikė investicija. Skaičiavimai rodo, kad saulės elektrinė eksploatuojama ir finansinė nauda gaunama ilgiausiai iki 25 metų, o investicija atsiperka per 7-9 metus (laiko trukmė priklauso nuo elektrinės dydžio). Taip pat svarbu, kad tiems, kurie nori rinktis būtent tokį, ekologiškesnį gyvenimo būdą, teikiama ir valstybės finansinė parama. Saulės energijos pasirinkimas didelę naudą turi ne tik butų savininkams, kurie nori tapti energetiškai savarankiški, bet ir gamtai – toks elektros energijos naudojimas sprendžia ir aplinkosaugos klausimus – sušvelnina klimato kaitą.

Elektrinės veikimas ir nauda „saulės parkuose“

Saulės elektrinės veikimas susideda iš 5 svarbiausių etapų: saulės moduliai, specialiais laikikliais pritvirtinti ant tam tikros plokštumos gamina nuolatinę elektros srovę tiesiogiai iš saulės; nuolatinė srovė (DC) pakeičiama į kintamą (AC); jau paruošta naudojimui (220V) elektros energija iš saulės parko tiekiama į elektros skirstomuosius perdavimo tinklus ir jais pasiekia butą. Skaitikliuose užfiksuojamas saulės elektrinėje pagamintas ir bute suvartotas elektros energijos kiekis. Saulės elektrinėje pagamintas energijos kiekis buto savininkui nėra nemokamas – būsto savininkas už saulės parke pagamintą ir būste suvartotą elektros energijos kilovatvalandę moką tiek, kiek elektros energijos kilovatvalandę kainuoja perduoti elektros skirstomaisiais perdavimo tinklais (iki buto) – apie 4-5 ct/kwh. Palyginimui, viena elektros energijos kilovatvalandė, už kurią mokame įprastai, kainuoja apie 15 ct/kwh. Taigi, buto savininkas, įsigijęs dalį elektrinės „saulės parke“ sutaupo apie 10 ct/kwh.

Elektrinės eksploatavimas „saulės parkuose“

Asmuo, įsigijęs saulės elektrinės dalį, privalo mokėti kasmetinį priežiūros mokestį: pirmoji sąskaita pateikiama po saulės elektrinės prijungimo, tuomet – kiekvienų metų sausio mėnesį. Kokia šio mokesčio paskirtis? Įsigytos elektrinės dalies valymas, techninė priežiūra, draudimas.
Mokestis už elektrinės priežiūrą gali keistis – iki 5% per metus.

Visa saulės elektrinės sistema paremta automatišku veikimo principu. Kilus tam tikriems nesklandumams juos sprendžia „saulės parkuose“ dirbantys specialistai, patiems užsakovams (buto savininkams) kilusiais trukdžiais rūpintis nereikia.

Nuo ko pradėti?

Priėmus sprendimą tapti energetiškai savarankiškais gyventojais, svarbiausia, atidžiai išsirinkti įmonę, kuri bus atsakinga už elektros energijos tiekimą į jūsų būstą. Tuomet, „saulės parko“ atstovai padės sutvarkyti visus tarpinius dokumentus – užpildyti paramos paraišką (kvietimai registruotis skelbiami internetinėje svetainėje www.apva.lt), parengti išankstines prisijungimo sąlygas iš Energijos skirstymo operatoriaus (ESO), perduoti elektrinės dokumentus Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) ir kt.

Valstybės parama

Prieš teikiant paraiškas patartina konsultuotis su „saulės parkus“ koordinuojančių įmonių vadybininkais ir išsiaiškinti svarbiausius dalykus, norint pasiekti geriausių rezultatų. Visą reikiamą informaciją apie finansinius aspektus ir galimybę gauti ES paramą, norint įsigyti saulės elektrinės dalį, galima rasti inernetinėje svetainėje www.apva.lt.

Šiuo metu Lietuvoje yra ne vienas parkas, kuriame gaminama ir į gyventojų butus tiekiama saulės energija. Belieka skirti laiko paieškoms ir išsirinkti tai, kas geriausia jums.

Kiti straipsniai:

Meniu